15
Oca

THE MILL

 

TASARIMCI: WT ARCHITECTURE

MÜŞTERİ: PRIVATE

KAZANDIĞI ÖDÜL: RIAS AWARD 2015

 

Bu mimari eser tasarlanırken müşterinin mimardan talebi, eski bir değirmen binasının, tarihi karakterini koruyan, modern, kırsal bir tatil evine dönüştürülmesi yönündeydi. Mekânlar minimal ve işlevsel olmalıydı. Açık plan yaşamı arzu edilirken mutfak, yemek ve yaşam alanları kendi kimliklerine sahip olmalıydı.

 

Yeşilliklerden çıkan değirmenin kendine has uzun biçimi, bölgede çarpıcı ama açık bir konuma sahip olması ve orijinal duvarların mevcut hali, yeni sunulan mimari çözümü destekliyordu. Orijinal çatı ve zemin onarılamadı, bu nedenle yeni ve yalıtılmış ahşap bir bina mevcut yapının içine yerleştirildi. Işığın alt katlara yayılabilmesi için orijinal duvarların üzerlerine yeni pencereler konumlandırıldı.

Sınırlı bütçe nedeni ile taş duvarlara sadece lokal müdahalelerde bulunuldu, bu nedenle mümkün olduğunca orijinal açıklıklar kullanıldı ve güney köşesinde yeni açıklıklar yoğunlaştı.

Orijinal ön kapı, mimari estetik düşünülerek tekrar kullanıldı. Bu kapı ana yaşam alanlarına hakim bir yemek salonuna açılıyor. Ana yaşam alanı, yemek salonundan kot farkı ile yukarıda bulunmakta. Binanın kısmen toprak altı kotunda ve kuzey ucunda bir banyo ve yatak odası bulunmaktadır.