Tübitak Tarım Temaparkı-Bilim Parkı

Tübitak Tarım Temapark – Bilim Parkı

“TARIM” teması üzerine kurgulanmış, aynı zamanda tarım ile yaşam, bilim, teknoloji,

tarih, ekoloji, mimari, ekonomi, coğrafya alanlarının ilişkisini içinde barındıran sosyokültürel bir

yapı tasarlanması hedeflenmiştir.Yapı genel itibari ile yeşil bina kriterlerine sahip olacak şekilde tasarlanmış olup aynı zamanda “permakültür” mantığına uygun, Temapark’ın kendi kendine yetebileceği bir sistemde kurgulanmıştır. Bu sistem başta yağmur suyu ve güneş ışığından maksimum derecede faydalanılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Bununla birlikte Tarım Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesine yönelik olarak yapının birinci katı bir Araştırma Merkezi formunda tasarlanmış olup Temapark’ın bütüncül yaklaşımı yansıtılmıştır.

Bilim parkı alanları kurgusu yapılırken 2 aşamalı bir gezinti yapılması planlanmıştır. Ziyaretçi ilk aşamada yaşamın devam etmesi için gerekli olan maddelerin döngülerinin anlatıldığı bir tünel ile gezintiye başlayacak olup, bu tünelin son halkası olan fotosentez ile birlikte, mahsulü görerek gezebileceği ikinci aşamaya geçecek şekilde bir sirkülasyon planlanmıştır.

İkinci aşamada ise tarihten teknolojiye doğru bir kurgu oluşturulmuştur. Ziyaretçinin tarım hakkında tarihten teknolojiye doğru bir gezinti içindeyken aynı zamanda, merkezdeki iç bahçede üretim çalışmalarını gözlemleyebileceği, “Tarım” kavramının ortaya çıkışından günümüzdeki mevcut haline kadar bir arada görebileceği bir deneyim yaşaması planlanmıştır.

TAGS

kolon,kolon mimarlık,kolon içmimarlık,tasarım,proje,uygulama,cephe tasarımı,interior design,ar-ge merkezi ,mimari proje, temapark

Share:

İletişim

Giyimkent, Vadi Cd. No:132, 34230 Esenler/İSTANBUL Phone:+0(212) 951 0158 Fax:+0(212) 951 0158 Email:[email protected]                                                            
Kolon Mimarlık ; mimarlık, içmimarlık ve ürün tasarımı alanlarında çalışmalar yapan, İstanbul-Kadıköy merkezli, disiplinlerarası bir oluşumdur. Mimari, içmimari ve mekan oluşumundaki öğeler bir bütündür. Bir bütün olarak düşünülmeli, tasarlanmalıdır. Mimari süreç sonrasında oluşturulmaya çalışılan içmimari, çoğunlukla yüksek maliyet ve fazla sorun demektir. Bu felsefeyle yola çıkan `Kolon` ekibi mimari , içmimari ve ürün tasarımı sürecini , profesyonelleri ile birlikte bir bütün olarak ele almaktadır. Dolayısıyla daha verimli ve özgür bir proje ve uygulama süreci oluşmaktadır.
© Copyright 2017

Kolon Mimarlık / İç Mimarlık

error:
× whatsapp ile yazın